Frithjoh Smith
Frithjoh Smith
Les Cornets Noirs
Les Cornets Noirs

VENECIJOS GARSAI

Polichorinė šv. Marko bazilikos muzika

 

2022 m. rugpjūčio 12 d. 19 val. Kretingos pranciškonų bažnyčia

Koncertas nemokamas

 

"Les Cornets Noirs" (Šveicarija)

Frithjof Smith - meno vadovas (kornetas)
Josué Melendez, Adrien Mabire, Rodrigo Calveyra (kornetai)
Simen Van Mechelen, Hennig Wiegräbe, Miguel Tantos Sevillano, Alexis Lahens, Joost Swinkels, Wim Becu (barokiniai trombonai)
Filip Hruby (vargonai)

 

Ši programa, sukurta ypatingai keturių kornetų ir šešių barokinių trombonų sudėčiai, atskleidžia Venecijos XVII a. pradžios vokalinių ir instrumentinių kompozicijų spindesį. Tuo metu Venecija buvo bene ryškiausias kultūros centras, išsiskiriantis laisve ir puikiomis sąlygomis, leidusiomis kompozitoriams klestėti, kurti naujus žanrus ir eksperimentuoti muzikos efektais erdvėje – išdėstant atlikėjų grupes priešpriešiais arba toliau nuo centrinės grupės.

Šios programos kompozitoriai Claudio Merulo, Giovanni Gabrieli, Francesco Usper, Giovanni Battista Grillo ir Massimiliano Neri susiję tarpusavyje ir visi bent jau trumpai dirbo Venecijos San Marko bazilikoje. Programoje skambantys motetai ir kanconos atskleidžia Venecijos bažnytinės muzikos įvairovę.

Frithjof Smith

 

 

PROGRAMA

 

Giovanni Gabrieli ca. 1555-1612

Canzon XIV à 10 from / iš: Canzoni et Sonate … Venezia 1615

Canzon seconda à 4 from / iš: Canzoni per sonare … Venezia 1608

Canzon quarti toni from / iš: Sacrae Symphoniae … Venezia 1597

Domine exaudi orationem meam à 10 from / iš: Sacrae Symphoniae … Venezia 1597

 

Giovanni Battista 1570-1622

Grillo Anima mea. À quattro soprani from / iš: Seconda raccolta de sacri canti... Venezia 1624

 

Francesco Usper 1561-1641

Sonata à 8. Con quattro soprani from / iš: Compositione armoniche … 1619

 

Giovanni Gabrieli

Canzon prima La Spiritata à 4 from / iš: Canzoni per sonare … Venezia 1608

Canzon in ecco duodecimi toni à 10 from / iš: Sacrae Symphoniae à 10 … Venezia 1597

 

Claudio Merulo 1522-1604

Qui manducat meam carnem from / iš: Il primo libro dei motetti … Venezia 1584

 

Massimiliano Neri ca. 1615-1666

Sonata XIII à 10 from / iš: Sonate da sonarsi… Venezia 1651

 

Lodovico da Viadana ca. 1560-1627

Canzon francese in risposta from / iš: Cento concerti ecclesiastici… Venezia 1602

 

Giovanni Gabrieli

Sonata XVIII à 14 from / iš: Canzoni et Sonate … Venezia 1615

 

 

 


ATLIKĖJAI

 

 

FRITHJOF SMITH

Frithjof Smith pradėjo mokytis muzikos būdamas 5 metų amžiaus, grojo išilgine fleita, fortepijonu ir trimitu. Kai jam buvo 12 metų, susižavėjo kornetu, kuris palaipsniui tapo jo pagrindiniu instrumentu. Jis studijavo kornetą ir senąją muziką Bazelio „Schola Cantorum” aukštojoje mokykloje pas profesorių Bruce Dickey, kurią baigė 1999 m. Viena iš jo aistrų, susijusių su kornetu, yra atgaivinti instrumentą „cornettino”, kuris vis dar menkai žinomas.

1997 m. jis įsteigė ansamblį „Les Cornets Noirs” kartu su Gebhardu Davidu. Jis nuolat koncertuoja festivaliuose visoje Europoje, Izraelyje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje su tokiais garsiais senosios muzikos ansambliais kaip „English Baroque Soloists”, „Concentus Musicus Wien”, „Musica Fiata”, „Huelgas Ensemble”, „His Majesty’s Sacbutts & Cornetts”, „Musica fiorita”, „L’ Arppegiata”, „La Petite Bande” ar „Concerto Italiano”. Jo karjera įamžinta daugiau nei 90 kompaktinių muzikos plokštelių.

Nuo 2008 m. iki 2017 m. jis dėstė kornetą ir diminucijas Trosingeno aukštojoje muzikos mokykloje (Vokietija), o 2017 m. tapo korneto dėstytoju Bazelio „Schola Cantorum”, pakeisdamas Bruce Dickey.

 

 

LES CORNETS NOIRS

1997 m. Frithjofo Smitho ir Gebhardo Davido įsteigtas instrumentinis ansamblis „Les Cornets Noirs” specializuojasi italų ir vokiečių ankstyvojo baroko muzikoje, daugiausiai dėmesio skirdamas korneto solo ir ansamblių su kornetais repertuarui. Šio instrumento klestėjimo laikotarpis ir geografija – nuo XVI a. vidurio iki XVII a. pabaigos į Šiaurę ir Pietus nuo Alpių.

2000 m. „Les Cornets Noirs” laimėjo prestižinį senosios muzikos konkursą „Festival van Vlaanderen” Briugėje. Nuo tada ansamblis koncertuoja festivaliuose visoje Europoje, tiek pristatydamas savo programas, tiek bendradarbiaudamas su žinomais solistais, tokiais kaip Nuria Rial, Miriam Feuersinger, Wolf Matthias Friedrich, ar vokaliniais ansambliais, atliekant kompozitorių Giovanni Gabrieli, Heinricho Schützo, Claudio Monteverdi, Georgo Muffato, Heinricho Ignazo Franzo Biberio ir jų amžininkų stambios formos ankstyvojo baroko kūrinius.

„Les Cornets Noirs” įrašė albumus „O dilectissime Jesu“ (Giovanni Legrenzi motetai ir sonatos, 2004), „Echo & Risposta“ (instrumentinė muzika iš Muri bažnyčios, 2009), „Treasures from Uppsala” (muzika iš Dübeno kolekcijos, kartu su Wolfu Matthiasu Friedrichu, 2012), „Polychoral Splendour“ (Heinricho Schützo ir Giovanni Gabrieli muzika, kartu su „Cappella Murensis”, 2012; „International Classical Music Award” 2013), „Paradisi gloria“ (imperatoriaus Leopoldo I muzika, kartu su „Cappella Murensis”, 2016) ir Georgo Muffato „Missa in labore requies“ (kartu su „Cappella Murensis”, 2016).