LIBER TABULATŪRA

 

 

„Liber tabulatūra“ – tai rankraštis, saugomas Lietuvos mokslų akademijos bibliotekoje. Tabulatūra – tai specifinis natų užrašymo būdas, skirtas vienam kuriam nors instrumentui, šiuo atveju – vargonams.

 

Išnagrinėjus šį manuskriptą panašu, kad tai yra tarsi XVII amžiaus vargonininko „užrašai“, iš kurių buvo grojama basso continuo partija.  Tokio tipo užrašymas buvo labai būdingas visoje Europoje tuo laikotarpiu, kai muzikoje vyko perėjimas nuo renesansinės polifoninės tradicijos į barokinę homofoninę tradiciją.

 

Ši konkreti „continuo užrašų knyga“ ypatinga tuo, kad joje daugumai muzikinių kompozicijų, kurias sukūrė tokie garsūs kompozitoriai kaip  Orlando di Lasso ar Hans Leo Hassler, yra prirašytos diminucijos.  Rankraštis suteikia unikalią galimybę sužinoti, kaip Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muzikantai XVII amžiuje ornamentuodavo kūrinius ir improvizuodavo. Koncerto „Liber tabulatūra“ programoje siekiama atskleisti šio rankraščio istorinę vertę išryškinant jame užrašytas diminucijas ir palyginant jas su kitomis to meno Europoje puikiai žinomomis diminucijų mokyklomis – kompozitorių Giovanni Bassano, Girolamo Dalla Casa, Francesco Rognoni.