LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS BALSAI

Italų kompozitorių muzika, sukurta ar dedikuota LDK valdovams

 

Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kapela XVI-XVII amžių sandūroje tapo  itin ryškiu kultūros fenomenu. Žygimantas III Vaza nuo vaikystės buvo didis muzikos mylėtojas, o kai 1587 m. tapo Lenkijos karaliumi ir Lietuvos Didžiuoju Kunigaikščiu, pradėjo samdyti perspektyvius jaunus muzikantus ir kompozitorius iš Italijos ir burti vieną iš įspūdingiausių karališkųjų muzikos kapelų Europoje. Daugelis šių muzikantų buvo didžiojo meistro Giovanni Pierluigi da Palestrina mokiniai. Vazų dvare dirbo tokie svarbūs muzikos istorijai kompozitoriai kaip Giovanni Francesco Anerio, Luca Marenzio ar Tarquinio Merula. Kiti įtakingi kompozitoriai, tokie kaip Benedetto Ferrari ar Francesco Rognoni dedikavo Žygimantui III Vazai savo kūrinius ar natų kolekcijas, tikėdamiesi karaliaus prielankumo ir pakvietimo dirbti. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris Lenoas Sapiega, sekdamas karaliaus pavyzdžiu, taip pat kūrė aukšto lygio rūmų kapelą, samdydamas italų muzikos meistrus, tokius kaip Giovanni Battista Cocciola, kuris dirbo Vilniuje kapelmeisteriu apie 20 metų.

Žygimanto II Vazos sūnus Vladislovas IV Vaza dar būdamas princu tapo žinomas Europoje ne tik kaip iškilus karvedys, bet ir kaip muzikos mylėtojas. Jo oficialaus vizito į Italiją metu 1624 m. Francesca Caccini šiai progai parašė operą “Ruggiero išvadavimas iš Alčinos salos”, o tokie svarbūs kompozitoriai kaip Jacopo Peri ir Giovanni Girolamo Kapsberger sukūrė princui dedikuotus muzikinius pastatymus. Kai Vladislovas tapo Aviejų Tautų Respublikos karaliumi 1632 m., jis iniciavo operų pastatymus savo dvare, kuriems muziką greičiausiai parašė karališkųjų rūmų kapelmeisteris Marco Scacchi.

Šioje programoje pristatomi kūriniai, sukurti italų kompozitorių, XVII a. pirmoje pusėje dirbusių Žygimanto III Vazos ar Vladislovo dvare, arba dedikavusių jam savo kompozicijas. Juos papildo kūriniai iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorinių šaltinių, siekiant atkurti šio laikotarpio LDK muzikos balsus.

 

PROGRAMA

 

Palestrina/Francesco Rognoni, Pulchra es

(dedikacijos Lietuvos valdovui)

 

Giovanni Girolamo Kapsberger, Avrilla mia

(dedikacijos Lietuvos valdovui)

 

Giovanni Battista Cocciola, Ave mundi spes Maria

 

Orlando di Lasso/ Francesco Rognoni, Susanne ung jour

(dedikacijos Lietuvos valdovui)                               

 

Francesca Caccini, Io mi distruggo

(dedikacijos Lietuvos valdovui)                    

 

Tarquinio Merula, Capriccio cromatico

(LDK vargonininkas)                                        

 

Tarquinio Merula, Hor che tempo di dormire

(LDK vargonininkas)                                        

 

Marcho Scacchi, Laudate pueri, Dominum

(LDK kapelmeisteris)                                           

 

Tarquinio Merula, La Treccha

(LDK vargonininkas)                                      

 

Benedetto Ferrari, Amanti, io vi so a dire

(dedikacijos Lietuvos valdovui)                     

 

Tarquinio Merula, Folle e ben che si crede

(LDK vargonininkas)                                        

 

Atlikėjų sudėtis:

1 dainininkė, 1 korneto/išilginių fleitų atlikėjas, 1 viola da gamba, 1 vargonininkas/klavesinininkas