|
|||||
XVII a. ANTROS PUSĖS AUSTRIJOS IR ŠIAURĖS VOKIETIJOS SMUIKO VIRTUOZAI
2022 m. rugpjūčio 28 d. 19 val. Kretingos pranciškonų bažnyčia
Koncertas nemokamas
Ryo Terakado, baroque violin (Japan/Belgium)
barokinis smuikas, (Japonija/Belgija)
Bart Rodyns, organ (Belgium) / vargonai (Belgija)
Smuiko virtuozų tradicija gimė Italijoje XVII a. pradžioje. Neužilgo Austrijoje ir Vokietijoje taip pat atsirado nuostabių atlikėjų ir kompozitorių, kurie tapo svarbiais smuiko muzikos istorijos atskaitos taškais.
Viena iš nuostabiausių šių kompozitorių charakteristikų buvo gebėjimas sukurti ryškius muzikinius paveikslus tokiuose kūriniuose kaip Waltherio gegutė ar Biberio biblijinės scenos. Jų kūriniuose galima rasti įdomų itališkos ir prancūziškos muzikos derinį, pvz. čiakoną, alemandą, kurantą, sarabandą, žigą tiek itališku, tiek prancūzišku stiliumi. Tai neabejotinai susieja šiuos autorius su Johannu Sebastianu Bachu. Ankstyva Bacho kompozicija laikoma sonata BWV1023, tikrai sukurta šios muzikos tradicijoje.
Kviečiame jus į Vokietijos ir Austrijos smuiko virtuozų muzikos mišką!
Ryo Terakado
PROGRAMA
Johann Jacob Walther (1650-1717)
Sonata no.1 in d from Hortulus Chelicus /
Sonata Nr. 1 d-moll iš Hortulus Chelicus
Johann Heinrich Schmelzer (1622-1680)
Sonata Quarta in D / Ketvirtoji sonata D-dur
Johann Jacob Walther
Sonata no.10 „Imitatione del Cucu“ from
Scherzo da violino solo /
Sonata Nr. 10 „Gegutės imitacija“ iš Scherzo da violino solo
Heinrich Ignaz Franz von Biber (1644-1704)
Mystery sonata no.1 ‘Annunciation’ in d / Paslapties sonata Nr. 1 „Apreiškimas“ d-moll
Johann Jakob Froberger (1616-1667)
Fantasia II in a from Libro Secondo 1649 / Fantazija II a-moll iš Libro Secondo, 1649 m.
Heinrich Ignaz Biber
Mystery Sonata no.10 ‘Crucifixion’ / Paslapties sonata Nr. 10 „Nukryžiavimas“
Organ Improvisation / Vargonų improvizacija
Heinrich Ignaz Franz von Biber
Mystery Sonata no.14 ‘Passacaglia’ / Paslapties sonata Nr. 14 „Pasakalija“
Sonata No. 5 in e / Sonata Nr. 5 e-moll
Johann Sebastian Bach
Sonata in e BWV1023 / Sonata e-moll BWV1023
ATLIKĖJAI
RYO TERAKADO
Ryo Terakado gimė Santa Kruze, Bolivijoje. Būdamas vos 4 metų pradėjo groti smuiku, 14 metų laimėjo antrą vietą Visos Japonijos jaunimo muzikos konkurse. Jis studijavo smuiką, kamerinę muziką ir dirigavimą Toho Gakuen aukštojoje muzikos mokykloje. 1983 m. jis laimėjo trečią vietą Visos Japonijos jaunimo muzikos konkurse. Tik pabaigęs studijas jis buvo pakviestas groti pirmuoju smuiku Tokijo filharmonijos orkestre, kur jis dirbo dvejus metus.
Terakado domėjimasis baroko muzika tęsėsi jau kurį laiką. Būdamas 19 metų jis pradėjo pats mokytis groti barokiniu smuiku, o 1985 m. jis persikėlė į Nyderlandus, kur studijavo šį instrumentą Karališkojoje Hagos konservatorijoje pas garsųjį Sigiswaldą Kuijkeną iki 1989 m.
Nuo 1987 m. jis grojo pirmuoju smuiku barokiniuose orkestruose Europoje ir Japonijoje su tokiais kolektyvais kaip „La Petite Bande”, „Les Arts Florissants”, „La Chapelle Royale”, „Collegium Vocale Gent” ar „Tokyo Bach Mozart Orchestra”. Jis nuolat grojo su šiais orkestrais tokių kompozitorių kaip Bach, Vivaldi ir Mozart koncertus smuikui su orkestru. Šiuo metu Terakado yra „Bach Collegium Japan” pirmasis smuikas ir yra nuolat kviečiamas kaip groti solo Italijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje bei Australijoje. Nuo 1994 m. jis dažnai pasirodo „Hokutopia” tarptautiniame muzikos festivalyje Tokijuje, kur jis debiutavo kaip dirigentas. Jis dirigavo Monteverdi, Purcello, Rameau, Glucko, Haydno ir Mozarto operas.
Terakado dėsto Karališkojoje Hagos konservatorijoje (Nyderlandai), Karališkojoje Briuselio konservatorijoje (Belgija) ir jo „alma mater” Toho Gakuen aukštojoje muzikos mokykloje (Japonija). Jis taip pat nuolat kviečiamas dėstyti Yonsei Universitete Seule ir dažnai koncertuoja Pietų Korėjoje. Jo muzikos įrašus išleido kompanijos „Ricercar” (Belgija), „Accent (Vokietija), BIS (Švedija) ir „Denon (Japonija).
BART RODYNS
Bart Rodyns pradėjo studijuoti vargonus ir klavesiną pas Dieterį Van Handenhoveną, tuomet pratęsė studijas Antverpeno, Mastrichto ir Paryžiaus konservatorijose.
Jo svarbiausiais mokytojais buvo Dorthy de Rooij, Hans Leenders, Joris Verdin ir Marcel Verheggen.
Rodyns laimėjo ne vieną prizą tarptautiniuose konkursuose, grojo įrašams Belgijos, Olandijos, Prancūzijos, Danijos ir Vengrijos radijui, buvo nominuotas specialiems radijo apdovanojimas, įskaitant „golden label” (2014).
Rodyns yra vokalinio ir instrumentinio ansamblio „Euterpe Baroque Consort” meno vadovas, taip pat pagrindinis Wim Becu ansamblio „Oltremontano” klavišinių instrumentų atlikėjas. 2015 m. jis atkūrė istorinį ansamblį „The Party” (1860), kur jis groja harmoniumu.
Rodyns koncertuoja visoje Europoje ir JAV su puikiais senosios muzikos ansambliais ir orkestrais: „Les Muffatti”, „Oltremontano”, „Utopia”, „BachPlus”, „InAlto”, Briuselio filharmonijos orkestras, Antverpeno simfoninis orkestras ir t.t.
Rodyns kolekcionuoja istorinius klavišinius instrumentus, šiuo metu jo kolekcijoje yra daugiau nei 21 instrumentas, įskaitant unikalius XIX a. klavesinus ir basso continuo vargonus.
Rodyns yra vargonų, klavesino ir harmoniumo dėstytojas Fontys muzikos akademijoje Tilburge. Jis taip pat dirba vargonininku Antverpeno Šv. Pauliaus bažnyčioje.
DĖKOJAME FESTIVALIO RĖMĖJAMS